Photo of SLGA001 Grand Seiko Photo of SLGA001 Grand Seiko

Sport Koleksiyonu
Grand Seiko 60. Yıl Dönümü Özel Üretim Modeli
Professional Diver's 600M

Logo of 60th Anniversary

KONSEPT

Spring Drive'ın yaratılmasından önce seçim oldukça katıydı. Ya mekanik bir saat seçip geleneksel karakterinin ve özerkliğinin tadını çıkaracaktınız; ancak aynı zamanda göreceli düşük hassasiyetine tolerans gösterecektiniz ya da on kata kadar daha hassas olan fakat pil gerektiren elektronik bir saat takacaktınız.

1999'da Spring Drive, mevcut iki saat teknolojisinin en iyi yönlerini günde bir saniye oranında hassasiyet sunan bir zemberekle güçlendirilmiş bir saatte bir araya getirerek bu ikilemi çözdü. O zamandan bu yana Spring Drive, saatçiliğin en büyük ilerlemelerinden biri olmaya devam ediyor.

Şimdi, tam yirmi yıl sonra, Grand Seiko daha ince, daha hassas ve daha yüksek güç rezervine sahip yeni nesil Spring Drive kalibreyi huzurlarınıza sunuyor. Kalibre 9RA5, Spring Drive teknolojisini yeni bir mükemmellik düzeyine taşıyor ve Grand Seiko tarihinde yeni bir dönem başlatıyor.

Daha ince, daha hassas ve daha güçlü.
Yeni bir Spring Drive mekanizması Yeni bir Spring Drive mekanizması.

Photo of SLGA001 Grand Seiko Photo of SLGA001 Grand Seiko
Photo of Caliber 9RA5 Photo of Caliber 9RA5

Kalibre 9RA5. Güçlü, kuvvetli ve ince
bir Spring Drive mekanizması

Kalibre 9RA5'in ince profili, Sihirli Manivelanın yeniden tasarlanması ve yeniden konumlandırılmasıyla mümkün hale geldi. 1959 yılında firmanın kendi bünyesinde geliştirilen Sihirli Manivela, salınımlı ağırlığın her iki yöndeki hareketinin yarattığı enerjiyi kullanarak otomatik kurma mekanizmasının verimliliğini arttırıyor. Yeni kalibrede bulunan yeni Ofset Sihirli Manivela, yüksekliği azaltmak için mekanizmanın merkezinden uzakta konumlandırıldı. Dikkate değer bir şekilde bu, kurma veriminde hiçbir bir kayıp olmaksızın elde ediliyor. Tepe kısmı da ağırlık merkezini düşürmek ve saatin bileğe rahat bir şekilde oturmasını sağlamak amacıyla kasa arkasına doğru konumlandırıldı.

Kalibre 9RA5 ince olabilir; ancak mekanizmanın merkezine doğru dişli takımının yeni düzeni ve bunları bir arada tutan merkezi baskı sayesinde gelişmiş düzeyde sağlamlık ve darbe direncine sahip. Bu Tek Parça Merkezi Baskı, dalgıç saatleri için ISO standardını karşılayan bir darbe direnci sağlıyor.

Photo of Offset Magic Lever

Ofset Sihirli Manivela;

Photo of One-piece Center Bridge

Tek Parça Merkezi Baskı


120 saatlik güç rezervi

Mekanizma, 120 saate kadar güç rezervi sağlayan iki tulumba içeriyor. Beş günlük güç rezervi için gereken torku sunarken mekanizma içindeki sınırlı alanın kullanımını en iyi seviyeye ulaştırmak amacıyla farklı boyutlardalar.

Aylık hassasiyet oranı, ayda ±15 saniyeden ±10 saniyeye getirildi. Mekanizma derinliği, 5,8 mm'den 5,0 mm'ye düşürüldü ve tarih değişikliğinin hızı büyük ölçüde arttırıldı.

Photo of Dual-size Barrels

Çift Boyutlu Tulumbalar


Yeni IC paketi daha yüksek hassasiyet sağlıyor

Kalibre 9RA5; üç aylık bir eskitilme sürecinden geçirilen oldukça stabil özelikteki quartz osilatörlerin ve yeni bir IC paketinin tercih edilmiş olması sayesinde ayda ± 10 saniyelik hassasiyet oranına sahip. Bir Spring Drive mekanizmasında ilk kez, IC, mekanizma içindeki sıcaklığı ölçen bir sensör içeriyor; dolayısıyla sıcaklık değişiminin neden olabileceği cam salınım hızındaki olası sapmaları telafi edecek biçimde programlandı. Osilatör ve sensör arasındaki en küçük sıcaklık farkını bile ortadan kaldırmak amacıyla tek bir pakette vakumlanarak kapatıldı; bu tür bir koruma ayrıca nem, statik elektrik veya ışık girişinin olası etkilerini de azaltıyor ve böylece saatin hassasiyetini mümkün olan en yüksek seviyede tutuyor.

Photo of Caliber 9RA5

Biçim ve işleviyle doğadan ilham alan bir mekanizma

Her bir Spring Drive kalibresinde olduğu gibi 9RA5'in saniye ibresi de mükemmel kayma hareketiyle hareket ediyor ve bu sayede Japon duyarlılığıyla çok derin bir şekilde örtüşerek zamanın doğal ve sürekli akışını ifade ediyor. Finisajında da mekanizma, benzersiz Japon güzelliğine sahip ve üretildiği stüdyonun doğal ortamından ilham alıyor. Taşlar, çevredeki dağlarda özellikle kışın ilk günlerinde parıldayan ışıltılı yıldızları anımsatıyor ve mekanizma yüzeylerinin hassas dokusu da kış mevsiminin ağaçlara getirdiği kırağıyı yansıtıyor.

Photo of Caliber 9RA5

TASARIM

Photo of dial design Photo of dial design

Kalibre 9RA5'in gücünü, kuvvetini ve hassasiyetini kanıtlayan ilk tasarım, profesyonel bir dalgıç saati. 600 metreye kadar derinliklerde satürasyon dalışı zorluğunu karşılayan helyum ve su direncine sahip.

Photo of case desigin Photo of case desigin

Kasa, çelikten %40 daha hafif ve çizilmelere karşı daha dayanıklı olan yüksek yoğunluklu titanyumdan yapıldı. Güç rezervi, saat 10 konumunda bulunuyor ve gösterge, kaç günlük güç kaldığını tam ve net olarak göstermek amacıyla beş farklı bölümden oluşuyor. Kasa, cam ve bezel, profesyonel bir dalgıcın ihtiyaç duyduğu biçimde bakım için kolay ve güvenli sökülme imkânı sunacak halde tasarlandı. Bu saat, ona güç veren yeni kalibrenin yüksek performansına tam anlamıyla layık olmayı başarıyor.

Photo of dial design Photo of dial design

Kadran, markayı simgeleyen özel bir renk olan Grand Seiko mavisi rengine sahip. Bu, sınırlı üretim modellere özgü bir özellik.

Photo of case back design Photo of case back design

Saat, değiştirilebilir mavi silikon kayış ile birlikte özel Grand Seiko 60. yıl dönümü kutusunda sunuluyor. 700 adetle sınırlı tutularak satışa sunulacak.

Photo of silicone strap Photo of silicone strap

* Gerçek üründe arka kapak yönü, fotoğraftakinden farklı olabilir.

Photo of SLGA001 Grand Seiko

Sport Koleksiyonu
Grand Seiko 60. Yıl Dönümü Sınırlı Sayıda Üretim
Professional Diver's 600M

SLGA001

[ Kalibre 9RA5 ]

700 adet sınırlı sayıda üretim