Aynalı yüzeyler, keskin kenarlar

SBGR001
Fiziksel keskinlik yok edilirken keskin kenar korunuyor; bu zor görevi yalnızca en yüksek kalibreli zanaatkarlar yerine getirebiliyor.

Aynalı yüzeyler, keskin kenarlar

Fiziksel keskinlik yok edilirken keskin kenar korunuyor; bu zor görevi yalnızca en yüksek kalibreli zanaatkarlar yerine getirebiliyor.

Keskin kenarlarına rağmen konfor sağlayan kasa.

Mekanik 9S kalibreleri taşıyan kasaları cilalamaktan sorumlu usta zanaatkarlar, saatçiliğin en zorlu görevlerinden birini gerçekleştiriyor, çünkü yalnızca Zaratsu adı verilen ve emek gerektiren elle yapılan bir işlem sayesinde Grand Seiko'nun imzası olan kırılmaz, ayna finisajı elde ediliyor.

Zaratsu cilalama tekniği belki de bir saate finisaj yapmanın en zorlu ve en iddialı yoludur, çünkü yüksek hassasiyet ve yalnızca insan gözü yardımıyla başarılabilecek el becerisini gerektirir. Bu becerilere olan ihtiyaç, iki plaka nerede bir araya gelirse gelsin, Grand Seiko tasarımının keskin kenar gerektirmesinden doğuyor. Kasa ne kadar cilalanırsa - Grand Seiko'nun kusursuz ayna finisajını ortaya çıkaran son işlem - bu açı o kadar yumuşak oluyor, böylece kenarların belirginliği azalıyor. Yalnızca Zaratsu cilalama tekniğiyle zanaatkarlar cilalama ihtiyacını minimuma indiren kusursuz pürüzsüz yüzeyler elde ediliyor.

Kasa tasarımı, üretim ve cilalama konusunda büyük bir tecrübeye sahip olan Nobuhiro Kosugi, Grand Seiko prototiplerinin hazırlandığı stüdyoyu sık sık ziyaret ediyor. Kosugi ve cilalama ekibi, aynı hedefleri ve tutkuyu paylaşıyor. Hem tasarımcı hem de cilalama ekibi üstün Zaratsu tekniğinin mükemmeli elde ettiğini bildiği için, durmadan zanaatlarının sınırlarını zorluyor ve becerilerini yeni seviyelere çıkarıyor.

Daha Fazla