Photo of SBGW263 SBGW264

Elegance CollectionGrand Seiko 60. Yıl Dönümü Özel Üretim Modelleri

KONSEPT

Grand Seiko'nun mekanik saatlerine ev sahipliği yapan Shizukuishi'nin doğal güzelliği, Grand Seiko'nun 60. yılı ile birlikte yeni platinyum ve 18 ayar pembe altın kasalı saatlerle kutlanıyor. Manuel kurmalı Kalibre 9S64 ile güçlendirilen tasarım, Elegance Koleksiyonu için yeni bir yöne işaret ediyor ve Grand Seiko’nun yeni 60 yıllık döngüsünün başlangıcının temsil ettiği canlılığın güçlü bir sembolü niteliğinde.

STÜDYO

Iwate Prefecture'da bulunan Shizukuishi Saat Stüdyosu, Grand Seiko mekanik saatlerinin üretiminde önemli bir rol oynuyor. Gerçek bir üretim süreci gerçekleştiren stüdyo ustaları; ince pandüller de dahil olmak üzere kritik mekanik saat bileşenlerinin üretimini, montajını, ayarını, incelemesini ve sevkiyatını denetliyorlar.

Stüdyo ekibi, birçoğu Çağdaş Zanaatkarlar*1 ve prestijli Sarı Kurdeleli Madalya*2 ödülünü kazanan uzman zanaatkarlardan oluşuyor. El sanatlarının bütünsel mükemmelliği, dünyanın en önde gelen mekanik saatlerini elde etmeyi mümkün kılıyor.

  • * 1 Çağdaş Zanaatkarlar
    Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı tarafından her yıl kendi alanlarında üstün becerilere sahip teknisyenleri onurlandırmak için verilen bir ödül.
  • * 2 Sarı Kurdeleli Madalya
    Japonya Kabine İşleri Ofisi tarafından tarım, ticaret ve imalat dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki titizlik ve başarılarından dolayı bireylere verilen bir ödül.

Shizukuishi Watch Studio hakkında daha fazla bilgi edinin

Photo of SBGW263

Shizukuishi efsanesinden ilham alındı.
Elle oyuldu.

Shizukuishi efsanesinden ilham alındı.
Elle oyuldu.

TASARIM KONSEPTİ

Efsaneye göre; bundan yaklaşık bin yıl önce, günümüzde Shizukuishi olarak bilinen bölgede yaşayan yaşlı bir adam, büyük ve yaşlı bir sedir ağacının derinliklerinden gelen tuhaf bir ses duymaya başlamış. İnsanlar, sesin kaynağını dipsiz bir mağara gibi görünen yere kadar takip etmiş ve sesin; mağara tavanından kayaların üzerine damlayan (Japonca'da "ishi" olarak adlandırılıyor) ve mağara boyunca yankılanan su damlalarından (Japonca'da "shizuku" olarak adlandırılıyor) geldiğini fark etmişler. Bölge, o zamandan beri Shizukuishi olarak tanınmaya başlamış. Hem kadrandaki hem de ibrelerdeki oymalara ilham veren ismin arkasında işte bu efsane yatıyor.

ÖZELLİKLER

Photo of SBGW263

Bu model tümüyle titiz bir işçilikle hazırlandı; ancak özellikle saatin oyması, tam anlamıyla büyük bir aşkla yapıldı. Usta oymacı Kiyoshi Terui ve küçük ekibi, kadrandaki tüm ögeleri elle oyuyor. Çalışmaları sadece ibreleri ve indeksleri değil; aynı zamanda Grand Seiko marka adını ve saat 6 konumundaki yıldız işaretini de kapsıyor. Bıçağın her bir vuruşunun tam olarak doğru olması gerekiyor; hem indekslerin hem de dakika yolunun oyulduğu plakalar kıvrımlı olduğundan oyma işi, bu saatte çok daha hassas bir görev. Bu plakalar ve kadran, 18 ayar beyaz altından yapıldı. Her bir saatin oyması, günlerce süren yoğun ve yüksek düzeyde yetenek isteyen türde bir çalışma gerektiriyor.

Oyma, karmaşık olduğu kadar güçlü de. Düz çizgileri, zamanın okunabilirliğini vurgulayarak bu saati Grand Seiko estetiğine uygun kılıyor; bütünüyle saat, Elegance Koleksiyonu imzasının bir parçası olan yumuşak, hafif açılı profile sahip.

Photo of SBGW263 Case back

Bu eşsiz saat, 20 adet ile sınırlı tutularak piyasaya sunuluyor ve Temmuz 2020 itibariyle Grand Seiko Butiklerinde satışa sunulacak. Saatte ayrıca kasa arkasına gömülü Grand Seiko aslan amblemi şeklinde altın bir vurgu da yer alıyor.

Photo of SBGW263

Elegance Collection
Grand Seiko 60. Yıl Dönümü Özel Üretim Modelleri

20 adet sınırlı sayıda üretim

SBGW263

[ Kalibre 9S64 ]

ÖZELLİKLER

Photo of SBGW264

Shizukuishi'nin doğal güzelliği, oyulmuş kadranla birlikte saniye ibresi kurma konseptine de ilham veriyor.

Shizukuishi'nin doğal güzelliği, oyulmuş kadranla birlikte saniye ibresi kurma konseptine de ilham veriyor.

TASARIM KONSEPTİ

Shizukuishi'den ilham alan bu ikinci saat de aynı 9S64 manuel kurmalı kalibreye sahip; fakat kasa, 18 ayar pembe altından yapıldı ve kadran da yalnızca çok hassas bir makine oymasının elde edebileceği düzeyde komplike ancak keskin bir desene sahip.

ÖZELLİKLER

Photo of SBGW264

Kadran deseni, hayal gücünüzü alıp saatin yapıldığı stüdyonun yakınındaki huş ağaçlarından oluşan ormana götürüyor. Bakış açısı değiştikçe kadran, tıpkı yaz güneşinin, yaprakları ve ağaç gövdelerinin beyaz kabuklarını yakaladığında orman zeminini benek benek yapan ağaçlarda olduğu gibi yeşil ve beyaz renkte parıldıyor. Saatin yumuşak ve doğal hissi; kasanın ince profili ve elle şekil verilen akrep ve yelkovanın konturlarını net biçimde takip ettiği kavisli kadranla tamamlanıyor.

Saat, özel üretim olarak 120 adet ile sınırlandırılarak sunuluyor ve dünya çapındaki Grand Seiko Butiklerinde ve seçilmiş Grand Seiko perakende mağazalarında satışa sunulacak.

Photo of SBGW264

Elegance Collection
Grand Seiko 60. Yıl Dönümü Özel Üretim Modelleri

120 adet limitli üretim

SBGW264

[ Kalibre 9S64 ]

ÖZELLİKLER