9R SPRING DRIVE MAKİNE

AUTOMATIC SPRING DRIVE 3-DAY CHRONOGRAPH GMT

9R86 Kalibre

AUTOMATIC SPRING DRIVE 3-DAY CHRONOGRAPH GMT

9R86 Kalibre

Spring Drive Kalibre 9R86 zemberekle çalışan en hassas kronograf olabilir. Ayda ±15 saniye ya da günde ±1 saniye hassasiyet sağlıyor ve akarak hareket eden ibrelerin butona basıldığında anında durması sayesinde geçen zamanı en ufak bir hata payı olmadan ölçüyor.
Kronograf çalışırken bile 72 saat güç rezervi sağlanıyor.

ÖZELLİKLER
Çalışma sistemi Elle kurulabilme özellikli otomatik
Hassasiyet Günde ±1 saniye (Ayda ±15 saniye)
Güç rezervi Yaklaşık 72 saat
Taş sayısı 50 taş
Not Güç rezervi göstergesi, GMT ibresi, Stop watch, Zaman farkını hemen düzeltme fonksiyonu

KOLON ÇARKI SİSTEMİ

Kronografın kusursuz çalışmasını sağlayan kolon çarkı sistemi

Kolon çarkı sistemi süreölçerin başlatılmasını ve durdurulmasını kontrol etmek için kullanılıyor. Bu sistem kronografın hassas ve hatasız bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Kolon çarkı kavrama ve maniveladaki baskıyı azaltmak için tasarlandı, bu başlat/durdur butonuna basıldığında makineye uygulanan baskıyı en alt düzeye indirgiyor.

Kolon çarkı. Mükemmel başlatma ve durdurma mekanizması
① BAŞLAT butonuna bastığınızda manivelanın uç kısmı destek çarkını sağa doğru döndürür.
② Devir yapan kolon çarkı, desteğin üzerindeki başlat-durdur manivelasının ucunun desteklerin arasına düşmesine ve başlat-durdur manivelalarının açılmasına neden olur.
③ İki başlat-durdur manivelası tarafından serbest bırakılan kavrama halkası dördünü bir çarka bağlanır. (Dördüncü çark zembereğin gücüyle kavrama halkasına doğru tutulur.)
④ Süreölçerin saniye ibresi hareket etmeye başlar.

DİKEY KAVRAMA

BAŞLAT butonuna basıldığında saniye ibresinin ani fırlama yapmamasını sağlayan bir aktarma sistemi bulunuyor.

Süreölçerin BAŞLAT butonuna basıldığında saniye ibresinin ani fırlama yapmasını engellemek için dikey kavrama sistemi tasarlandı. Dikey kavrama sisteminde BAŞLAT butonuna basıldığında başlat-durdur manivelası açılır, dördüncü çark ve kavrama halkası zemberekten gelen itici güçle birleşir ve süreölçer zamanı ölçmeye başlıyor.

Süreölçerde yatay kavramayla kolayca meydana gelebilecek titreşimler ortadan kalkıyor ve zaman ölçümü daha hassas oluyor.

HAZIR/BAŞLA MODU

Daha yüksek hassasiyet

Spring Drive kalibrenin hassasiyetiyle aynı hassasiyet seviyesine ulaşan bir süreölçer bu hassasiyetini süre ölçtüğü esnada kaybetseydi, özelliklerinin hiçbir anlamı kalmazdı. Kronograf butonlarına basıldığında meydana gelecek zaman ölçümü hatalarını en aza indirgemek için butonlar da mümkün olduğunca hassaslaştırıldı. Süreölçerin hatasız olması içim iki aşamalı HAZIR/BAŞLA modu geliştirildi. Bu, Seiko’nun elde tutulan profesyonel spor süreölçerlerinde kullanılan mekanizmanın aynısı. Butona hafifçe basıldığında kronograf HAZIR moduna geçiyor. Biraz daha basıldığında süreölçer çalışmaya başlıyor.

VİDA KİLİTLİ BUTON MEKANİZMASI

Operasyonel hatalar engelleniyor

Kronograf butonlarında vida kilitli mekanizma kullanılıyor. Vida kapağı döndürüldüğünde içerdeki bir boruyu alçaltıyor ve BAŞLAT butonunun basılmasını sağlıyor. Bu yeni geliştirilen mekanizma butonda operasyonel hatalar olmasının önüne geçerek daha hassas bir zaman ölçümü sağlıyor.

9R Spring Drive’ı özel yapan ne?

Modern saatçilik tarihinin en büyük yeniliklerinden biri olan Spring Drive zemberekle çalışan makineyi pil ya da başka harici güç kaynağı kullanmayan en gelişmiş elektronik teknolojiyle kontrol ediyor. Tek güç kaynağı, bir çark sistemini çalıştıran bir zemberek. Bu çarkların sonuna bağlı olan bir rotor küçük miktarda elektrik yükü üreterek elektronik devreyi ve quartz osilatörü aktif hale getiriyor. Hassasiyeti, gücün zemberekten alan bir saate göre çok üst düzeyde. 9R Spring Drive, hem elektronik hem de mekanik saatçilikte dünyanın sayılı üreticilerinden biri olan Grand Seiko tarafından geliştirildi.