MAKİNE

9R
Spring Drive

Spring Drive eşsiz bir saat teknolojisi. Enerjiyi diğer tüm mekanik saatler gibi üretiyor ama bunu elektronik regülatörle birleştirerek hiçbir mekanik saatin erişemeyeceği bir hassasiyet düzeyi sağlıyor.
Spring Drive, hem elektronik hem de mekanik saatçilikte dünyanın sayılı üreticilerinden biri olan Grand Seiko tarafından geliştirildi.

MEKANİZMA
Mekanik ve elektronik
saatçiliği bir araya getirmek.

Bir saatin fonksiyonunun arkasındaki iki temel unsur güç kaynağı ve zaman kontrol sistemidir.

Spring Drive mekanik saatin yüksek torkunu entegre devrenin (IC) elektronik saat kontrol sistemiyle bir araya getiren benzersiz bir makine.

  Güç kaynağı Kontrol sistemi
Mekanik saat Zemberek
Yüksek tork (saati çalıştıran itici güç)
Kurulan zemberek güç boşaltarak çarkların belli bir hızda dönmesini sağlıyor, bu sırada hız kontrol ve balans, maşa ve çelik çarktan oluşan eşapman mekanizması tüm hassasiyeti yönetiyor. Çoğu Grand Seiko modeli bile hassas olmalarına rağmen günlük +8/-1 saniye orana sahip bir quartz saatin hassasiyetiyle boy ölçüşemez.
Quartz saat Pil
Mekanik saate kıyasla
daha düşük tork
Pil, hassas salınımları entegre devre (IC) tarafından tespit edilen quartz osilatöre elektrik gönderir. Sonra IC tam bir saniyede çarkları ileri doğru hareket ettirir. IC’nin hassasiyet kontrolü yüksek bir hassasiyet standardına ulaşılmasını sağlar, Grand Seiko quartz modelleri yıllık ±10 saniye oranına sahiptir.

MEKANİZMA

Zemberekten gelen güç

Spring Drive tıpkı diğer mekanik saatler gibi gücünü zemberekten alır. Bu geleneksel güç üretme yolu saatin pil ya da başka güç kaynağına ihtiyaç duymadan kendi gücünü üretmesini sağlar.

Tepeyi döndürüp zembereği kurarak ya da bileği hareket ettirerek enerji depolanır, daha sonra bu enerji çark sistemine aktarılır ve zemberek zamanla boşaldıkça saat ibrelerinin hareket etmesini sağlar.

Zemberekten gelen yüksek torkun avantajıyla kalibre uzun ve geniş ibreleri düzgün ve akıcı bir şekilde hareket ettirmek için başka bir güce ihtiyaç duymaz.

MEKANİZMA
Tri-synchro regülatör

Spring Drive, bünyesinde bir IC, bir elektronik fren ve bir quartz kristal bulunan özel bir hız kontrol mekanizmasına sahip.

Hızı zembereğin kurulmadan önceki konumuna dönme hızına ayarlayacak bir mekanizma olmadan hızlı bir şekilde güç boşaltabilir ve saat anında durdurulabilir. Hassas zaman ölçümü hedefini gerçekleştirmek için hızı zembereğin güç boşaltma hızında tutabilecek bir mekanizma gerekiyor.

Tri-synchro Spring Drive’ın bu görevi yerine getirebilmesi için tasarlandı.

İsminden de anlaşılacağı gibi, Tri-synchro regülatör hareket eden parçaları kontrol etmek ve senkron sağlamak için üç tip enerji kullanır.

 • 1. Zemberekten gelen mekanik güç
 • 2. IC/quartz osilatörüyle uyarıcı sinyal oluşturan elektriksel güç
 • 3. Rotor/statör ile frenleme yapmak için elektromanyetik güç.

Bu üç kuvvet zembereğin güç boşaltması ve saniye ibresinin hassas bir şekilde hareket edebilmesi için uyum içinde çalışıyor.

TRI-SYNCHRO REGÜLATOR
1. MEKANİK GÜÇ
Güç boşaltan zemberekten elektrik gücü üretmek
Spring Drive elektrik üretmek için bisikletlerde kullanılan dinamo ışıkların sisteminin aynısını kullanıyor. Çark sisteminin sonuna bağlı olan bir rotor, kablo sarılı bir statörle birlikte hareket ederek güç üretiyor. Bir Spring Drive saatte rotor ya da çark her saniye sekiz tam tur yaparak küçük bir elektrik akımı üretir.
TRI-SYNCHRO REGÜLATOR
2. ELEKTRİKSEL GÜÇ
Quartz kristal osilatörden hassas bir sinyal göndermek
Çarkın ürettiği elektriksel güç quartz osilatörü ve IC’yi aktif hale getirmek için kullanılır.
Quartz osilatör tam 32.786 salınım yaparak IC’ye hassas bir uyarı sinyali gönderir.
TRI-SYNCHRO REGÜLATOR
3. ELEKTROMANYETİK GÜÇ
Hız kontrolü için fren uygulamak
IC quartz osilatörden gelen uyarı sinyalini çarkın devir hızıyla karşılaştırarak çarkın çok hızlı çalıştığını tespit ettiğinde aralıklı olarak manyetik bir frenleme uygular. Çarkta yapılan bu ayarlama çark sistemine aktarılır ve ibrelerin hassasiyetle hareket etmesi sağlanır.

ZANAAT

Montaj ve ayarlamada uzman zanaatkarlık

Spring Drive hem mekanik hem de elektronik saatlerin en iyi özelliklerini bir araya getiriyor. Üç ibreli modeller 200’den fazla bileşene sahipken, Spring Drive kronograf gibi daha fazla fonksiyona sahip modellerde, her biri elle monte edilen 300’den fazla bileşen bulunuyor.

Yağlama yapmak tüm bileşenlerin birbiriyle düzgün etkileşimde bulunmasını sağlıyor ve üç ibreli kalibrede 80, kronografta 140 yağlama noktası mevcut. Yağlama elle yapılıyor ve bunun hassas bir şekilde yapılması için hem zaman hem de üstün yetenek gerekiyor.

Tasarım planları milimetrenin yüzde biri toleransına dayanıyor. Bileşenlerin son ayarları ve düzenlemeleri tamamen elle yapılıyor çünkü hiçbir makine, üstün zanaatı Spring Drive’ın üstün hassasiyetini yaratan saatçilerin, yani zanaatkarlarımızın yetenekleriyle boy ölçüşemez.

 • TEKNOLOJİ

  Kusursuz akma hareketiyle zamanın akışını yakalamak

  Saniye ibresinin akışı Spring Drive’ın eşsiz bir özelliği.

  İbre saniyede bir tıklayarak atlayan quartz saat ya da hızlı bir şekilde atlayan mekanik saatte olduğu gibi hareket etmiyor, sessiz ve güzel bir biçimde akıyor.

  Geleneksel mekanik saatlerdeki balansın görevini Spring Drive’da gören IC-kontrollü rotor ileri-geri hareketi yerine tek bir dairesel yönde ilerlediği için saniye ibresi düzgün bir şekilde akarak ilerliyor. Sadece Spring Drive zamanı kusursuz akma hareketiyle ölçebilir.

 • TEKNOLOJİ

  Daha büyük ve kalın ibreler

  Quartz makineler yüksek hassasiyete sahipken torklarının düşük olması kalın ibrelerin hareketini imkansızlaştırıyor.

  Mekanik saatlerse kadranın kenarına dek uzanan büyük ibreleri hareket ettirebilen yüksek torka sahipler ama quartz dostlarıyla hassasiyet konusunda yarışamıyorlar.

  Spring Drive quartz saatin hassasiyetiyle mekanik saatin torkunu bir araya getirerek bir saatin hem uzun ibrelere hem de Grand Seiko standardında hassasiyete sahip olmasını mümkün kılıyor.

 • TEKNOLOJİ

  Ayda ±15 saniye hassasiyet

  Spring Drive gücünü zemberekten alırken hız kontrolü için bir quartz osilatöre sahip olması ayda ±15 saniye, günde bir saniye hassasiyet düzeyine ulaşılmasını sağlıyor.

  Usta saatçilerimizin özel ve ek bir ayarıyla, Kalibre 9R01 Kalibre 9R96, Kalibre 9R16 ve Kalibre 9R15 Spring Drive makinenin hassasiyetini daha da ileri giderek aylık ± saaniye, günlük sadece yarım saniye hassasiyete ulaşıyor.

 • TEKNOLOJİ

  8 gün güç rezervi

  Spring Drive yalnızca yüksek hassasiyet düzeyi değil, aynı zamanda eşsiz kurma verimliliği ve uzun güç rezervi standardı sağlıyor. 9R01 8 Day kalibre tam 8 gün güç rezervi sağlıyor.

  Kalibre 9R01’e sekiz gün (192 saat) güç rezervi sağlamak için geleneksel tek tulumbanın yerini birbirine eklenmiş üç tulumba alıyor böylece daha yüksek bir kapasite sağlanıyor.

  Bu kalibre, parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltıp zemberekten gelen enerji aktarılırken herhangi bir kayıp olmamasını sağlayarak enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlandı.

 • TEKNOLOJİ

  Tarihin en hassas zemberekle çalışan kronografı

  Kronografın saniye ibresinin akma hareketi sayesinde Spring Drive Chronograph geçen zamanı tam olarak ölçüyor ve hassasiyetinden en ufak bir ödün vermiyor. Butonun kusursuz çalışmasını sağlayan kolon çarkı ve dikey kavrama sistemleriyle Spring Drive Chronoghraph günde bir saniye hassasiyetle 12 saate kadar zaman tutabiliyor.

 • TEKNOLOJİ

  Ultra düşük güç tüketimli IC bir LED ışığın kullandığı enerjinin sadece 1/300.000.000’unu tüketiyor.

  Ultra düşük güç tüketimli IC bir LED ışığın kullandığı enerjinin sadece 1/300.000.000’unu tüketiyor.

  Enerji yönetimi, elektronik ve mikro mühendislikteki liderliğimiz sayesinde 10 watt LED lambanın kullandığı enerjinin sadece 1/300.000.000’ini tüketen ultra düşük güç tüketimli IC’yi geliştirdik. Bu ve diğer gelişmeler Spring Drive’a 72 saat güç rezervi sağlıyor.

 • TEKNOLOJİ

  Yüksek verimliliğe sahip rotor güç rezervini artırıyor.

  Tri-synchro regülatörün merkezinde verimliliği 72 saatlik güç rezervine katkı sağlayan bir rotor bulunuyor. İşin sırrı, kablonun 25.000 sarım yapılabilecek kadar sıkı ve hassas bir şekilde sarılmasına olanak veren bobin teknolojisinde.

Tarih

1977 yılında genç bir saat mühendisi olan Yoshukazu Akahane imkansız gibi görünen şeyi, gücü tükenmeyen bir kol saatini yapmak için çalışmaya başladı. Amacı gücünü zemberekten alan günde bir saniye hassasiyetli geleneksel bir saat yapmaktı, bu hassasiyet oranı şirketin elektronik saatlerinde zaten sağlanabiliyordu. 28 yıl ve 600 prototipin ardından hayalini gerçekleştirdi ve Spring Drive dünyaya sunuldu. 2007 yılında Akahane’nin bitmek bilmeyen mükemmellik arayışının bir sonucu olarak Grand Seiko Spring Drive kronograf dünyaya geldi.

DAHA FAZLA