MAKİNE

9F
Quartz

Hassasiyet ve sadelik ideal saatin özünü oluşturuyor, saat sahibine ömür boyu tam bir bağlılık gösteriyor. 9F bu ideale ulaşan ilk quartz makineydi.

Instant Date Change Mechanism (Ani Tarih Değişikliği Mekanizması) tarih göstergesini saniyenin iki binde birinde değiştiriyor.
Mekanik makinenin torkuyla kıyaslanabilecek tork, Grand Seiko’nun ikonik geniş ibrelerinin hareketini mümkün kılıyor.
Geliştirilmiş saniye ibresi hassasiyeti kadranda indekslerin pozisyonlarında daha yüksek bir konumsal hassasiyet sağlıyor.
Kapalı yapı yağ sızmasını engelliyor.

Kalibre 9F, daha yüksek performans ve uzun ömürlülük sağlayarak quartz saatin tanımını yeniden yapıyor. Bu, Grand Seiko isminin hakkını veren bir quartz saat.

MEKANİZMA

Quartz makine güç kaynağı olarak bir pil kullanır. Pil, saniyede tam 32.768 salınım yapan quartz osilatöre elektrik yollar. Entegre devre (IC) bu salınımları tespit eder ve hassas bir zaman sinyalini her saniye step motora yollar. Step motor bu zaman sinyaliyle aktif hale gelerek çark ve saat ibrelerinden oluşan sisteme devir yaptırır.

ZANAAT

Tarih göstergesini saniyenin yirmi binde birinde değiştiriyor

9F quartz makinede bir kam ve bir manivela mevcut ve bunlar Ani Tarih Değiştirme Mekanizması olarak bilinen özelliğin bir parçası olan tarih gösterme çarkıyla bağlantılı.

Bu mekanizmada tarih göstergesi çarkı devir yaparken manivelada gerilim oluşturuyor ve sonra enerji kamın bulunduğu yere ulaştığında enerjiyi boşaltıyor ve tarih göstergesi çarkını saniyenin sadece 20.000’de 1’i oranında döndürüyor.

Bazı mekanik makineler ani tarih değişikliği sağlamaya yetecek torka sahipken, Grand Seiko bunu quartz makineyle yapan ilk markaydı.

Ani Tarih Değişikliği Mekanizması’nın tarihi tam gece yarısı değiştirmesi için gereken ayarı yapma görevi, mekanizmayı büyük bir çabayla elle ayarlayan yetenekli Seiko zanaatkarlarına düşüyor. Tarih değişikliğinin belirlenenden farklı bir zamanda gerçekleşmesini engellemek için mekanizma gece yarısından beş dakika önce aktif hale gelecek şekilde ayarlanıyor.

ZANAAT

Zanaat eseri quartz makine

Dünyadaki quartz makinelerin büyük çoğunluğu otomatik montaj ürünüyken, Grand Seiko’nun kompleks fonksiyonlara sahip 9F makinesi tamamen elle üretilmiştir. İki uzman zanaatkar bireysel yeteneklerini birleştirerek Grand Seiko’nun yüksek kalite standardına uygun bir eser üretiyor, biri montaj ve tarih göstergesinden, diğeri makineden sorumlu.

ZANAAT

Montaj ve Ayarlama

Makine montaj edildikten sonra kadran, indeksler ve ibreler eklenir ve tüm makine kasaya yerleştirilir. İbreleri yerleştirmek tecrübeli bir zanaatkarın üstün yeteneğini gerektiren en ince ve hassas süreçlerden biridir.

Akrep ve yelkovan aralarında yalnızca 2 mm olacak şekilde birbirlerine paralel olarak yerleştirilir ve sürtünme kuvvetiyle makine ekseninde sabit kalır. Yalnızca uzmanca yapılmış bir ayar birbirinden sadece 0,2 mm uzaklıkta olan ibrelerin birbirine çarpmadan düzgün bir biçimde rotasyon yapmasını sağlayabilir.

Montaj esnasında ibrelerin herhangi bir hasara uğramadığından emin olmak için zanaatkarlar kullandıkları kıskaçların ucunu her gün birkaç kez cilalar. Grand Seiko’nun bugün standartları belirleyen bir marka olması bu zahmet verici ayrıntıların kümülatif bir sonucu.

 • TEKNOLOJİ

  Geniş Grand Seiko ibrelerini Twin Pulse Control Motor’la hareket ettirmek

  Mekanik saatlerin yüksek torkunun gerisinde kalmamak için quartz saatlerde genellikle daha hafif ve ince ibreler kullanılıyor. Grand Seiko quartz modelleri, her Grand Seiko saatinde bulunan geniş ibrelere sahip olarak bu sınırı ortadan kaldırıyor. 9F quartz kalibre, pil gücünü korurken daha uzun ve daha ağır ibreleri hareket ettirebilen bir sistem olan Twin Pulse Control Motor ile bunu mümkün kılıyor.

  Normal bir quartz makinede saniye ibresi bir saniyeden diğer saniyeye bir kez atlayarak ilerler. 9F quartz makinedeyse saniye ibresi iki ardışık titreşim sinyalinden aldığı güçle bir saniyede iki kez atlıyor. Titreşim sinyali sayısını artırmak rotordan çıkan torku artırıyor ve ağır akrep, yelkovan ve saniye ibresinin hareket ettirilmesini sağlıyor. Bu iki atlama süreci çıplak gözle tespit edilemez ve standart quartz saatlerdeki gibi tek atlama şeklinde görünür.

 • TEKNOLOJİ

  Düşük güçlü IC sıcaklık kontrolü ve uzun pil ömrü sağlar.

  9F quartz makine düşük güç sıcaklık düzeltme sistemiyle sıcaklık kontrolünde de quartz standardını aşıyor. Standart quartz saatlerin çoğunda sıcaklık kontrol programı bulunmuyor. Sıcaklık kontrol sistemini çalıştırmak için önemli bir miktarda elektrik gücü gerektiği için bu teknolojiyi kullanan quartz saatlerin pil ömrü azalır. 9F quartz makinede kullanılan sıcaklık kontrol sisteminin son derece düşük güç tüketimi bu sorunu başarılı bir şekilde çözüyor. İbreler için kullanılan düşük enerji tüketimli Twin Pulse Control System ile bir araya geldiğinde bu sıcaklık sistemi üç yıllık bir pil ömrü sağlanmasına olanak verir.

 • TEKNOLOJİ

  Hassas saniye ibresi, Backlash Auto-Adjust Mekanizmalı makine

  Saat ibrelerinin hareketi bir çark sistemi ile sağlanır ve çarkları birbirine bağlayan dişlerin arasında her zaman bir miktar boşluk bulunur. Bu boşluk çarkların düzgün bir biçimde devir yapmasını sağlarken aynı zamanda saniye ibresinin hafifçe titremesine sebep olur, bu Grand Seiko tasarımcıları tarafından kabul edilemeyecek bir hassasiyetsizliktir.

  Bununla başa çıkmak ve saniye ibresinin hassasiyetini sağlamak için Backlash Auto-Adjust Mechanism olarak bilinen makine geliştirildi. Mekanizmada, mekanik saatlerin en temel bileşeni olan balans bulunuyor. Balanstan gelen düşük güç kullanılarak saniye ibresinde görülen hafif titreme stabilize ediliyor ve böylece saniye ibresi hassas bir şekilde, titremeden hareket ediyor.

 • TEKNOLOJİ

  İbrelerin düzgün hareket etmesi için Bağımsız Eksen Yapısı

  Saati ayarlarken akrep ve yelkovan ve saniye ibresi istenmedik bir şekilde birbirine değebilir, bu nispeten ince olan saniye ibresinde hafif bir titremeye neden olur. En ufak bir titreme bile Grand Seiko standartlarına göre kabul edilemez olduğundan mühendisler Bağımsız Eksen Yapısı olarak bilinen çözümü geliştirerek bu sorunun önüne geçti.

  Bir saatin saniye ibresi kadranın etrafında her gün 1.440 kez dönerken yelkovan 24 kez dönüyor. Hassas zaman ölçümü yalnızca devir yapan bu bileşenler birbirine engel olmadığı zaman gerçekleşebilir.

  9F quartz makinede her ibrenin ekseni bağımsızca hareket ediyor, böylece ibrelerin birbirine temas etmesinin önüne geçiliyor, zaman ayarlanırken atlama yaşanmıyor ve makine düzgün ve hassas bir şekilde çalışıyor.

 • TEKNOLOJİ

  Hassas zaman ayarlama

  Tepe makinesi 9F quartz makinenin benzersiz özelliklerinden bir tanesi.

  Standart quartz saatlerde tepenin bir tam devri yelkovanı 60 dakikaya denk gelecek ölçüde hareket ettirir. 9F quartz makine bunu 20 dakikaya düşürerek zamanın daha da yüksek bir hassasiyetle ayarlanmasını sağlıyor.

  11 mm’lik yüksekliğiyle tepe de çıkıntılı bir biçime sahip, böylece tarih göstergesine geçilirken operasyonel hatalar oluşmasının önüne geçiliyor.

KALİTE

Çevrenize uygun ayar

KALİTE

Quartz makinede hassasiyet kontrolü için ayar değiştirme

Mekanik saatlerde hassasiyet ayarı mekanizması bulunurken bu kontroller çoğu quartz saatte görülmez.

Ama 9F makine bu tarz bir hassasiyet kontrolünü mümkün kılan bir ayar değiştirme özelliğine sahip. Çünkü çevre şartları ya da diğer etmenler değişirse saat hızlanabilir veya yavaşlayabilir, böyle sorunları düzeltmek için ayar özelliği kullanılabilir. Saatlerinin eğilimlerini çok iyi bilen saat sahipleri hassasiyeti hızlı bir şekilde ayarlayıp yıllarca kullanabilir.

Ama 9F quartz makinenin kendisinde bulunan mükemmel hassasiyet sayesinde çoğu kullanıcının bu fonksiyonun var olduğunu bile bilmesine gerek kalmayacak. Bu Grand Seiko’nun yüksek standartlarıyla mümkün.

 • KALİTE

  Garantili kalite için Super Sealed Cabin

  Grand Seiko, quartz makinenin kalbi olan rotorun yüksek düzeyde hava geçirmez bir ortama sahip olması için Super Sealed Cabinî geliştirdi.

  Bu yapı, pil değiştirilirken makinenin hassas parçalarına toz kaçmasını engelliyor ve step motor milinin yağ rezervinin havayla temas etmemesini sağlayarak yağ ömrünü uzatıyor. Tüm mekanizma quartz makinelerin yüksek hassasiyet anlayışını yansıtıyor ve 9F kalibrenin uzun ömürlü güvenilirlik ve hassasiyet amacına hizmet ediyor.

  Super Sealed Cabin her quartz makinenin ihtiyacı olan pil değişikliği esnasında kasa açıldığında oluşabilecek hasar riskini en alt düzeye indirgemek için tasarlandı. Yabancı parçacıkların içeri girmemesi için pili çark sisteminden ayıran duvarda pil değişikliği sürecini gözlemlemek için bir rubili gözetleme deliği bile bulunuyor.

 • KALİTE

  Quartz osilatörler için üç aylık yıllandırma

  Kalibre 9F yılda ±10 saniye hassasiyet sağlıyor, bu benzersiz bir oran. Bu titiz bir yıllandırma sürecinden geçirilmiş son derece stabil quartz kristalleri kullanılarak sağlanıyor.
  Quartz saatin hassasiyeti quartz osilatörün saniyede 32.768 salınımlı hassasiyet oranını sağlayıp sağlayamadığına bağlı.

  Bu salınım süreci düzenli olmasına rağmen, her quartz osilatörü farklı bir performansa sahip ve bazı osilatörler uzun süreli kullanımın ardından ve çevre değişikliği durumunda stabil bir performans sağlayamıyor. Bazı osilatörler de ilk başta yüksek hassasiyette çalışırken birkaç yılın ardından salınımları değişiyor ve hassasiyetleri bozuluyor.

  Seiko bunu göz önünde bulundurarak osilatörlerin kullanılmadan önce stabilize olduğundan emin olunmasını sağlayan kristal yıllandırma sürecini tanıttı. Grand Seiko bu süreçle seçilen quartz osilatörlerini kullanan ilk marka oldu.

  Sürecin bir parçası olarak, manüfakturda yapılan quartz osilatörler üç ay boyunca “yıllandırılıyor” ve bu süreçte belli voltajlara maruz bırakılıp özelliklerinin stabilize olması sağlanıyor. Daha sonra test edilip seçiliyorlar ve sadece yüksek standartları karşılayan quartz osilatörler 9F makinede kullanılıyor.

 • KALİTE

  Günde 540 kez sıcaklık kontrolü

  Quartz osilatörler sıcaklık değişikliklerine karşı hassastır.

  Saniyede 32.768 salınım oranı ortam sıcaklığındaki değişikliklere göre dalgalanmalar gösterir.

  Bu oran saniyede bir salınım oranında bile değişirse hassasiyet yılda 16 dakika kadar azalır.

  Bu sorunu çözmek için her bir osilatörün özellik bilgisi IC’ye önceden depolanıyor. Bu şekilde her osilatör kendine ait IC’yle eşleştirildiğinde 9F makineler kusursuzca çalışıyor. Bunun yanında, saatin iç sıcaklığı günde 540 kez ölçülüyor. Sıcaklık verisi, yüksek hassasiyeti olumsuz etkileyecek tüm değişiklikleri telafi eden IC’ye aktarılıp işleniyor.

Tarih

Grand Seiko’nun uzun hikayesi 1960’t, mekanik saatlerle başladı. 1988 yılında, yılda ±10 saniye hassasiyet oranlı güçlü makineye sahip ilk quartz Grand Seiko modeli üretildi. 1993 yılında Grand Seiko 9F8 serisini çıkararak quartz saatlerde yeni bir standarda imza attı. Seride Backlash Auto-Adjust Mechanism, Twin Pulse Control Motor ve Ani Tarih Değişikliği Mekanizması gibi özellikler bulunuyordu.

DAHA FAZLA