9S MEKANİK MAKİNELER

MECHANICAL HI-BEAT 36000

9S85 Kalibre

MECHANICAL HI-BEAT 36000

9S85 Kalibre

Yüksek salınımlı makine üretmek, sadece birkaç saat üreticisinin göze alabileceği bir zorluktur. Saniyede on salınım oranıyla daha yüksek bir hassasiyet sağlanıyor ama bu yükseltilmiş hassasiyetin bir bedeli var, yüksek devir hızı güç rezervinden ve hatta tüm mekanizmanın ömründen pay alabilir. Grand Seiko’nun 10 beat makinesi bu zorluğun üstesinden gelerek günde +5 ile -3 saniye hassasiyet, 55 saat güç rezervi ve her Grand Seiko saatinin bilinen özelliği olan uzun ömürlülüğü sağlıyor. Kalibre 9S85 hem tasarımda, hem bileşen üretiminde hem de kullanılan malzemelerde yıllarca devam eden gelişim ve ilerlemenin bir sonucu.

ÖZELLİKLER
Çalışma Sistemi Elle kurulabilme özellikli otomatik
Hassasiyet
(hareketsiz olduğunda)
Günde +5 / -3 saniye

Not: Bu hassasiyet testi sonucu, saatin iç makinesi kasaya yerleştirilmeden önce on yedi gün boyunca zaman kaybı ve kazancı ölçülerek elde edilmiştir. Ölçümler makine sıcaklığı ve pozisyonunun kontrol edildiği fabrikada yapılmıştır.

Normal usage accuracy Günde +8 / -1 saniye
Güç rezervi Yaklaşık 55 saat
Titreşim Saatte 36,000 titreşim (saniyede 10 titreşim)
Taş Sayısı 37 taş

10 beat makinenin mücadelesi

10 beat makinenin teorik avantajları çok iyi biliniyor ama uzun ömürlü güvenilir ve hassas bir saat üretmek son derece zor. Çalışma süresi ve mekanizma ömrü işi zorlaştıran iki temel nokta. Hızlı salınım yapan çelik çark zemberekten çok fazla güç istiyor. Zemberek çelik çarka yüksek hızda ileri ve geri hareket etmesini sağlayacak enerjiyi aktarmak zorunda. Kurulan zembereğin yüksek güç rezervi sağlanması için balans çarkına yeterince güç sağlayabilmesi, bunun için de yüksek düzeyde tork sağlayabiliyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda balans çarkından gelen salınımları çark sistemine aktaran eşapman mekanizması diğer mekanik saatlerdeki gibi uzun ömürlü olmalıdır. Bu gerçekten çok zorlayıcı bir noktadır.

BALANS

Temel performansı geliştiren yeni malzemeler

Grand Seiko’nun 50 yılı aşkın tarihinden edindiği tecrübeyle üretilen yeni nesil Spron alaşımlar, saat makinesinin tam orasında bulunan ve zaman geçtikçe performansıyla saatin hassasiyetini belirleyen balans için geliştirildi.
Yaklaşık beş yıllık bir geliştirme sürecinin ardından Spron 610 üretildi. Önceki alaşımlarla karşılaştırıldığında, Spron 610 darbeye yaklaşık iki kat, manyetizmaya yaklaşık üç kat daha dayanıklıydı.

EŞAPMAN MEKANİZMASI

Bileşen hassasiyetini artıran MEMS teknolojisi

Hassasiyet mühendisliği her saatin daha yüksek bir hassasiyete ulaşmasına giden yol ama bu en çok yüksek salınımlı bir kalibre için geçerli. Yarı iletken üretim atölyesinde geliştirilen teknoloji sayesinde Kalibre 9S85’te kullanılan çelik çark ve maşa milimetrenin on binde biri hassasiyetiyle üretildi, böylece mükemmel bir performans sağlıyor. İşin sırrı MEMS’te. MEMS (Micro Electro Mechanical System) bu kritik bileşenlerin daha hafif, daha düzgün olmasını ve çelik çarkın daha girift bir tasarıma sahip olmasını sağlıyor. Yeni çelik çark tasarımında her çark dişinin ucunda yağ rezervi var, böylece yağ sızıntısı azalıyor, çark sistemi düzgün çalışıyor.

ZEMBEREK

Yüksek hızlı salınım ve daha uzun bir güç rezervi sağlanması için artırılmış tork

10 beat makinede yüksek salınım oranı için gereken gücü sağlayacak yüksek seviyede tork üretebilen bir zemberek bulunmalıdır. Yeni bir alaşım geliştirmek için gerçekleştirilen altı yıllık çalışmanın ardından Spron 530 geliştirildi. Kendisinden önceki alaşıma göre %6 daha fazla güç, beş saat daha fazla güç rezervi sağlıyor ve aşınmaya karşı direnci, uzun ömürlülüğü ve manyetizmaya karşı direnci aynı düzeyde. Yeni zemberek tam kurulduğunda Grand Seiko 10 beat makineyi 55 saat çalıştırıyor.

9S Mechanical’ı özel yapan ne?

Grand Seiko konsepti dünyanın en iyi saatini üretme isteğiyle ortaya çıktı ve koleksiyon mekanik saat hassasiyeti konusunda saatçilik teknolojisinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.
Gerçek bir manüfaktur olan Grand Seiko saatçilik sanatını doruğa ulaştırmak için üstün zanaatkarlığının yanında son teknolojiyi de kullanıyor.