MAKİNE

9S
Mekanik

Grand Seiko konsepti dünyanın en iyi saatini üretme isteğiyle ortaya çıktı ve koleksiyon mekanik saat hassasiyeti konusunda saatçilik teknolojisinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Gerçek bir manüfaktur olan Grand Seiko saatçilik sanatını doruğa ulaştırmak için üstün zanaatkarlığının yanında son teknolojiyi de kullanıyor.

200 ile 300 arası parçadan oluşan mekanik saatlerin her bir parçası makinenin hassasiyetinin korunması için kusursuza yakın bir fonksiyonel devamlılık sağlamalıdır. Seiko, eşapmanlarını üretirken Micro Electro Mechanical Systems (MEMS) teknolojisini kullanıyor ve bileşenlerinin mekanik hassasiyetini teknolojinin en üst seviyesine getiriyor.
Ama bileşenler tek başına Grand Seiko’nun üstün hassasiyet düzeyini sağlayamaz.

Grand Seiko bileşenlerini bir araya getirme görevi, yaptıkları işi çok seven ve bu sayede bileşenleri elle ayarlarken sadece milimetrenin yüzde biri toleransla zanaatkarlar tarafından yerine getiriliyor. 9S mekanik makinenin sağladığı hassas zaman ölçümü, son derece ayrıntılı olan bu zanaat ile mümkün oldu.

MEKANİZMA

Mekanik saatlerde, gücünü zemberekten alan ve aynı gücü zembereğin boşalma hızını ayarlamak için kullanan bağımsız bir cihaz olan eşapman bulunuyor. Bu, zamanı göstermek için hareketli ibrelerin kullanılmaya başlanmasından bu yana büyük oranda aynı kalmış bir sistem.

 

Mekanizmanın parçası olan kurulmuş zemberek, çarkları belli bir hızda tutacak şekilde gücünü boşaltıyor. Tüm sistemin hassasiyeti hıza ve balans, maşa ve çelik çarktan oluşan eşapman mekanizmasına bağlı. 

  

Maşa, çelik çarkın hızını ayarlıyor ve salınım yapan balansa göre kendi başına çalışıyor.

 

Balans bir sarkaç gibi ileri ve geri hareket ederek zembereğin eşit hızda ve belli bir zaman periyodunda boşalmasını sağlıyor. Bu sayede balans akrep, yelkovan ve saniye ibresinin sabit bir devirde hareket etmesini sağlıyor.

ZANAAT

Balansı ayarlamak - hassas zaman ölçümünün anahtarı

Balans, bir mekanik saatin merkezinde bulunan ve hassasiyetini belirleyen temel bileşendir.

Şık bir şekilde sarılmış balanslar, özgünlükleriyle canlılara benzer. Zanaatkarlarımız bu bileşenin üzerinde çalışıyor, sarımdaki boşluklara kıskaç yerleştirerek hassasiyet ayarını milimetrenin yüzde biri düzeyinde yapıyor.

Düzgün bir biçimde ayarlanmış balansın küçük dalgalara benzeyen güzel salınımları zanaatkarın gülümsemesine yetiyor. Zembereğin hayat bulduğunu görmek mekanik bir saatin doğumuna ve saatçinin emeğinin bir sanat eserine dönüşmesine şahit olmak demek.

ZANAAT

Balans çarkı
– hassasiyetin temeli

Sabit bir salınım elde edilmesinde balans çarkı önemli bir rol oynuyor. Bu rol tüm Grand Seiko saatlerinin hassasiyeti için o kadar önemli ki bileşenin ağırlığı bir gramın binde biri düzeyinde ayarlanıyor.

Çok hassas olduğu için en küçük bir sıcaklık değişikliği bile genleşmesine ya da büzülmesine neden olabiliyor ve biçim bozukluğuna potansiyel oluşturuyor.

9S mekanik makine sıcaklığın balans çarkı üzerindeki etkilerini en alt düzeye indiriyor ve yaygın olan iki ya da üç kol yerine dördüncü kolun da bünyesinde bulunması sayesinde genel hassasiyeti koruyor.

Ayrıntıya bu kadar dikkat edilmesi bileşenlerin üretiminde gereken çalışma düzeyini artırırken Seiko balans çarkı deformasyonunu engelleme ve yüksek hassasiyeti koruma konusunda taviz vermiyor.

ZANAAT

Elle cilalama

Saatin her zaman kusursuz performans sağlaması için güç çarkların arasında sadece küçük enerji kayıpları vererek akmalıdır.

Zembereğin gücünün verimli bir şekilde aktarılmasını sağlamak için Seiko’nun zanaatkarları çark dişlerinin arasındaki yivleri tek tek cilalıyor.

Her çark dişini cilalamak zahmet verici ama hayati bir önem taşıyor, bu işlem sayesinde sürtünme en alt düzeye iniyor ve her bileşenin uzun ömürlü olması sağlanıyor.

TEKNOLOJİ
MEMS teknolojisiyle yüksek hassasiyetli bileşenler
Kalibre 9S’in hassas bileşenleri Micro Electro Mechanical Systems (MEMS) teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Üst düzey yarı iletken üretim teknolojisi olan MEMS sayesinde milimetrenin binde biri düzeyinde hassasiyete sahip hafif bileşenler üretilebiliyor.
 • Çelik çark dişlerinin uçları daha az yağ kaybı sağlanacak şekilde tasarlandı.

  1. Çelik Çark

  MEMS teknolojisi kullanılarak üretilen çelik çarkın diğerlerinden %5 daha hafif olması, döndürmek için daha az güç harcanmasını sağlayıp güç rezervi ömrünü arttırdığı için önemlidir.

  MEMS aynı zamanda yüksek salınımlı makinenin yüksek devirli hızında bile yağ kaybını azaltarak eşapman ömrünü artırıyor.

   
 • 2. Maşa

  MEMS teknolojisiyle üretilen maşalar yeni bir ham madde sayesinde ağırlığın %25 oranında azalmasını sağlıyor
 • 3. Balans

  Balans alaşımı hazırlamada 50 yılı aşkın üretim tecrübesine ve bilgi birikimine sahibiz. 1964 yılında yeni bir malzeme üretildi ve adına “Spron” dendi. Spron bir kobalt-nikel alaşımıdır ve son derece esnek, sağlam, yüksek ısıya sahip ve aşınmaya karşı dirençli. Yeni Spron alaşım yüksek salınımlı 9S85 kalibreyi geliştirmek için üretildi. 2009’da piyasaya çıktığında beş yıl geçmişti ama beklendiğine değdi. Yeni balanstaki “Spron 610” darbe ve manyetizmaya daha dayanıklıydı ve yüksek hassasiyet sağlıyordu.

  Bu benzersiz sert materyalin kullanıldığı yeni balans daha büyük darbe direnci oluşturuyor ve pozisyon değişikliğinden kaynaklanan hataları minimuma indirgeyerek hassasiyet sağlıyor.

 • 4. Zemberek

  10 beat Kalibre 9S85 için geliştirilen güçlendirilmiş balansla Grand Seiko 55 saatlik güç rezervi için gereken tork düzeyini sağlıyor.

KALİTE
En yüksek hassasiyet standardı için kalite kontrolü

Bir kronometere göre çok yüksek bir hassasiyet

1960 yılında üretilen ilk Grand Seiko o dönemin en yüksek kronometer standardına göre “kronometer” olarak resmi ödül aldı. Kadranında “Chronometer” sözcüğünü taşıyordu.

Ama bugünün Grand Seiko saatleri artık bu yazıyı taşımıyor çünkü 1970’li yıllarda Grand Seiko bundan daha yüksek bir standart olan kendi standardını tanıttı. Bu standardın en güncel versiyonu olan New GS Standard 1998’de oluşturuldu ve çitayı diğer tüm standartlardan daha çok yükseltti.

Kalibre 9S’in bazı özel modelleri daha da ayrı bir özelliğe sahip. “Grand Seiko Özel Standardı”na sahip olan bu modellerin hassasiyet oranı günlük +4/-2 saniye.

17 günlük test

9S mekanik makine 17 gün boyunca eşsiz ve seçici standartlara göre değerlendiriliyor. Makine farklı koşullarda, altı farklı pozisyonda ve üç farklı sıcaklıkta test ediliyor ve Grand Seiko ailesine katılabilmek için günlük varyasyonlarının çok düşük tolerans oranlarına uyması gerekiyor.

Tarih

1960’tan beri idealin peşinde.

En başından beri hassas bir zaman perspektifi.

18 Aralık 1960’ta ilk Grand Seiko saat üretildi. Bu saat Grand Seiko’nun yüksek hassasiyete, güzelliğe ve uzun ömürlülüğe, yani bugün de Grand Seiko’nun ideallerini oluşturan unsurlara bağlılığını temsil ediyordu.

DAHA FAZLA