TARİH

Geçmişimizi onurlandırarak,
geleceğimizi kucaklıyoruz

1960 yılında Grand Seiko’nun doğmasını sağlayan şey mükemmele ulaşma azmiydi. O günden bu yana gelişme süreci boyunca tasarımcıları ve mühendislerini harekete geçiren fikir Grand Seiko’nun hassasiyet, uzun ömürlülük ve güzellik standartlarıyla dünyayı yönetecek “ideal” saat olmasıydı.

HİKAYE

1

Gelişim Aşaması

1960’ta ilk Grand Seiko’nun üretilmesi

En başından beri fikir basitti ama bunu gerçekleştirmek için pek çok zorluğu aşmak gerekiyordu. Fikir hem insanların gücünün almaya yeteceği hem de hassas, uzun ömürlü, takması rahat ve güzel bir saat yaratmaktı. Seiko’s Crown ve 1950’lerin diğer mekanik saatleri hızla gelişip popülerleşirken Grand Seiko’yu üretmek için toplanan ekip mevcut zaman ve kaynakla daha ileri gitmeleri gerektiğini ve gidebileceklerini biliyordu.

İlk Grand Seiko büyük bir ilerlemeydi. Yeni kalibre 3180 günde +12 ile -3 saniye hassasiyete sahipti ve 45 saat güç rezervi sağlıyordu. Bu, saatlerin performansını kontrol eden resmi Büro tarafından mükemmel notu verilen ilk Japon saatiydi.

Grand Seiko Self-dater, 1964

1960 Grand Seiko büyük bir başarıydı ama tasarım ekibi “ideal” saati üretme hedeflerinin peşinde daha da yükseklere çıkmaya kararlıydı. İlk Grand Seiko’nun üretiminden sadece dört yıl sonra Grand Seiko Self-Dater tanıtıldı. Odak noktası kullanışlılıktı. Takvim fonksiyonu ve 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği vardı ve ofiste kullanışlı olduğu kadar günlük kullanımda güzel olacak şekilde tasarlandı.

DAHA FAZLA

1960

MEKANİK

İlk Grand Seiko

Grand Seiko dünyaya geldi. İlk Grand Seiko Japonya’nın merkezindeki Nagano ilinde, Suwa Seikosha’da (şu an Seiko Epson) üretildi.

1964

MEKANİK

Grand Seiko Self-dater

Takvim fonksiyonlu ve 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip ikinci nesil model üretildi.

HİKAYE

2

1960’lar. Değişim dönemi.

Grand Seiko tasarım felsefesinin oluşturulması.

1967’de üretilen 44GS, dünyadaki tüm elle kurmalı 5 beat saatlerin içinde en yüksek hassasiyet düzeyine sahip olan saatti. Sadece birkaç yılda Grand Seiko hedefine doğru büyük adımlar kaydetti. 44GS tasarımı günümüzdeki Grand Seiko saatlerine aktarılan pek çok özelliğe sahipti.
44GS Grand Seiko’nun bugün sahip olduğu görüntünün ilk sahibiydi. Bu, oran, finisaj, açılar ve diğer tasarım boyutları hakkında bazı kurallar içeren kompleks bir tasarım fikriydi Üç temel prensip vardı ve bunları yerine getirmek için en az dokuz unsur gerekiyordu. Başka hiçbir saat Grand Seiko’nun karakterinde böyle bir etkiye sahip olmadı ve bundan sonra çıkan tüm Grand Seiko modelleri 44GS ile aynı eşsiz mükemmelliği paylaştı, çünkü hepsi Grand Seiko Stili’ni temsil ediyordu.
GRAND SEIKO TASARIMI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Grand Seiko mekanik saatlerinin hızlı gelişimi

O on yıl içinde Grand Seiko koleksiyonu büyüdü ve yeni kalibreler sürekli ve hızlı bir şekilde tanıtılmaya başlandı. 1967 yılında Grand Seiko ilk otomatik Grand Seiko olan 63GS’yi üretti, 1968’de bunu otomatik 10 beat 61GS ve elle kurmalı 10 beat 45GS takip etti.

Çağın gerekliliklerinden ve teknolojinin sunduğu yeni imkanlardan doğan saat hassasiyeti küresel bir saplantı haline geldi ve kronometer denemelerinde rekabet arttı.

Japonya’daki tüm kronometer yarışlarını kazanan Grand Seiko ekibi gözünü denizaşırı yarışmalara ve 1964’te katılmamızı kabul ederek onur duymamızı sağlayan İsviçre gözlem evi kronometri denemelerine çevirdi. Takip eden yıllarda hem Neuchâtel’de hem de Cenevre’deki yarışmalarda alınan dereceler gittikçe yükseldi. 1968 yılında makinemiz Cenevre gözlem evi yarışmasında en iyi mekanik saat ödülünü aldı ve dünya Grand Seiko’da yer alan makinelerin dünyanın en iyi makineleri olduğunu gördü.

Sonuçlar bir tesadüf eseri değildi. Sürekli gelişen saatçilik becerileri yeni alaşım ve bileşenlerin icadı ve “ideal” saati yaratma tutkusu sayesinde Seiko ve özellikle de Grand Seiko ekibi mekanik saatçiliğin dünya standartlarının gelişmesine belirleyici ve kalıcı katkılarda bulundu. Eşsiz Spron alaşımı sayesinde zembereklerinin tork ve uzun ömürlülüğü balans çarkı salınımının saniyede 10 salınıma yükselmesini ve böylece saatin hassasiyetinin artmasını sağladı. Kendi kendine yetecek bir hi-beat saat yapma görevi tamamlanmıştı. Özel olarak ayarlanmış bir saat serisi çitayı daha da yükseltti ve pozisyon ve diğer dış etmenlerden daha az etkilenmeye başlayarak yeni hassasiyet standartlarını belirledi.

Hassasiyet düzeyi günde ±2 saniye ya da ayda ±1 dakika oranıyla büyüleyiciydi. Hassasiyet hedefi için o dönemde mümkün olan tüm sınırları zorlayan Grand Seiko ekibi, ultra yüksek hassasiyetli modellerine “Grand Seiko Very Fine Adjusted” (Çok İyi Ayarlanmış Grand Seiko) ismini verdi. 61GS V.F.A. ve 45GS V.F.A. Efsane oldu.

DAHA FAZLA

1967

MEKANİK

44GS

Daini Seikosha (şu anda Seiko Instruments) ilk Grand Seiko saati üretti. Günümüzde kullanılmaya devam eden “Grand Seiko Tarzı” dış tasarım konseptinin kullanıldığı ilk model buydu.

1967

MEKANİK

62GS

İlk Grand Seiko otomatik modeli. Manuel kurmaya gerek olmadığını gözler önüne sermek için tepe girintili bir şekilde tasarlanıp saat 4 pozisyonuna yerleştirildi.

1968

MEKANİK

61GS

Grand Seiko’nun ilk 10 beat makineli otomatik modeli.

1968

MEKANİK

45GS

Daha ince bir makineye sahip manuel 10-beat model. Otomatik 61GS gibi, farklı kullanım koşullarında daha dayanıklı olmasını sağlayan yüksek bir hassasiyet düzeyine sahipti. Tarih göstergesinde ani tarih değişikliği mekanizması bulunuyordu.

1968

MEKANİK

19GS

10 beat ve yüksek hassasiyete sahip makineli ilk Grand Seiko kadın saati.

1969

MEKANİK

61GS V.F.A.

Bu ultra yüksek hassasiyetli model, bir mekanik saatin hassasiyet sınırlarının en uç noktalarını zorladı. Aylık ± bir dakika hassasiyet sağlıyordu.

1969

MEKANİK

45GS V.F.A.

Bu ultra yüksek hassasiyetli model, bir mekanik saatin hassasiyet sınırlarının en uç noktalarını zorladı. Aylık ± bir dakika hassasiyet sağlıyordu.

1970

MEKANİK

56GS

Hassasiyetin ardından boyut küçültme Grand Seiko’nun bir sonraki hedefiydi. Bu kalibre otomatikti ama buna rağmen sadece 4,5 mm yüksekliğindeydi, kendisinden öncekilerin yüksek hassasiyetini sürdürüyordu. İncelik bir mühendisi zorlayacak bir unsur değildi. “Takması rahat” saat, “ideal” saat konseptinin bir parçasıydı ve bu saat bilekte daha da rahat duruyordu.

1970

MEKANİK

61GS Special

Grand Seiko Special, o dönemdeki GS standartlarının bile ötesinde, daha da yüksek bir hassasiyet düzeyini hedef aldı.

1972

MEKANİK

19GS V.F.A.

Mekanik kadın saatinde mümkün olan en üst hassasiyet düzeyini hedef alan bu saat aylık ± iki dakika hassasiyet oranı sağlıyordu.

HİKÂYE

3

Grand Seiko quartz’ın gelişimi

Grand Seiko’nun ilk quartz saati

1988’De ilk Grand Seiko quarz saati 95GS doğdu. Yıllık ±10 saniye hassasiyetiyle sıradan quartz saatlerin performansının çok üstündeydi. Tüm Grand Seiko modellerinde olduğu gibi işin sırrı tüm bileşenleri atölyede üretebilme kapasitesindeydi. Kendi tesislerinde ve kendi imkânlarıyla geliştirdikleri quartz kristallerini kullanan Grand Seiko ekibi, sıcaklığa, neme ve darbeye karşı dayanıklılıkta üstün performans gösteren osilatörleri seçerek en üst hassasiyet düzeyine sahip makineler üretmeyi başardı.

DAHA FAZLA

1988

QUARTZ

95GS

İlk Grand Seiko quartz saat. Yılda 10 saniye oranında hassasiyet sağlıyordu, bu diğer quartz makinelerinden çok daha üstün bir düzeydi.

1989

QUARTZ

8NGS

10 bar su geçirmezlik özelliğine sahip ilk Grand Seiko quartz saat.

1992

QUARTZ

3FGS

Yılda 10 saniye hassasiyet oranına sahip Grand Seiko quartz kadın saati.

HİKAYE

4

İdeal quartz saatin peşinde.

Grand Seiko quartz saatte mükemmele ulaşıyor.

İlk Grand Seiko quartz saat mükemmeldi ama bu Grand Seiko ekibinin daha ileri gitme ve “ideal” quartz saati üretme çabasını durdurmadı. 1993 yılında, ilk Grand Seiko quartz saatin üretilmesinden sadece beş yıl sonra, Kalibre 9F83’ün üretimi tamamlandı. Bu quartz saatte dört temel yenilik vardı, Backlash Auto-Adjust Mechanism, Twin Pulse Control System, Ani Tarih Değişikliği Mekanizması ve Super Sealed Cabin. Grand Seiko’nun bir kol saatinde olması gerektiğini düşündüğü özellikleri, yani hassasiyet, güzellik, okunabilirlik, uzun ömürlülük ve kullanım rahatlığını bir araya getirmek istiyordu. Grand Seiko’nun ayrıntılara harcadığı büyük çaba bu saati quartz saatçiliğin zirvesine yerleştirdi.
9F QUARTZ MAKİNE HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Gelişim devam etti. 1997 yılında Seiko, Grand Seiko quartz saatlerin sunduğu takma rahatlığı deneyimini daha da güzelleştiren üstün bir kasa tasarımına sahip 9F6 serisini tanıttı.

2003 yılı manyetizmaya karşı direnci 40.000 A/m olan yeni quartz saat serisinin üretimine şahit oldu. Bu seri gelişmiş bir dış tasarıma ve bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik cihazlara yakın olduğunda saatin etkilenmemesi için yılda ±10 saniye hassasiyete olanak sunan yeni kasa tekniklerine sahipti.

1993

QUARTZ

9F8 serisi

“Quartz’ı geride bırakan quartz.” Sınırları zorlamaya devam eden bu quartz saat, getirdiği dört yenilikle hassasiyet ve uzun ömürlülük standartlarını değiştiriyor: Daha önce hiçbir quartz saatin başaramadığı “backlash auto-adjust mechanism”, twin-pulse quartz mechanism, ani tarih değişikliği mekanizması ve super-sealed cabin.

1997

QUARTZ

9F6 serisi

Kasanın yan yüzeylerine Seiko’nun usta zanaatkarlarının titiz çabalarıyla pürüzsüz ayna finisajı yapıldı.

HİKAYE

5

Yeni nesil mekanik saatler

Yeni standartlar yaratmak

1990’lı yılların sonunda yeni nesil Grand Seiko mekanik saatler için vakit gelmişti. Şirketin saat üretimi teknolojisi gelişmiş, zevkler değişmiş ve zaman geçmişti.

İlk başta, mevcut mekanik makinelere yapılacak basit geliştirmelerin yeterli olacağı düşünülüyordu ama “ideal” saat hedefi Grand Seiko ekibine daha çok çalışmaları gerektiğini hissettirdi. Makine tasarımcıları ilk planı iptal ederek geleneksel saatçiliğin her alanında yeni zorluklara sahip olan tamamen yeni bir tasarım için çalışmalara başladı. 1996’ya doğru 9S makine test edilmeye hazırdı.

9S mekanik makine

1990’da Grand Seiko makineleri, İsviçre’nin resmi kronometre test kurumu olan Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) tarafından hassasiyet testine tabi tutuldu. İlk dört prototipten üçü testi geçti ve kısa süre sonra 50 makine COSC testlerine tabi tutuldu, hepsi kurumun standartlarını karşıladı.

Bu bir başarıydı ama bu başarı Grand Seiko ekibinin kendileri için belirledikleri standartları karşılıyor muydu? Ekip, o dönemin tüm standartlarından daha yüksek olan GS Standardını oluşturdu. Bu standardı karşılamak daha çok pozisyonda, daha uzun periyotlarda ve farklı sıcaklık seviyelerinde daha çok test gerektiriyordu. Bu bugüne kadar her Grand Seiko mekanik saatin karşılaması gerektiği altın bir standart.

Hassasiyet “ideal” saatin yalnızca bir unsuru. İdeal bir saatte mümkün olduğunca yüksek bir güç rezervi olmalıdır. Çoğu saatin 40 saat güç rezervi sağladığı dönemde Grand Seiko standardını 50 saate çıkardı.

Daha uzun ömürlü güç rezerviyle daha yüksek bir hassasiyete ulaşmak için malzeme, tasarım, üretim teknikleri ve montajda yenilikler yapılması gerekiyordu. Yeni alaşımlar tasarlandı, yarı iletken üretiminde önceden kullanılan teknikler saatçilikte uygulandı, yeni tesisler üretildi ve hiçbir masraftan kaçınılmadı. 9S dünyanın en iyi mekanik kalibrelerinden biri oldu ve sürekli gelişim felsefesi sayesinde hala bu konumunu koruyor. 1998 yılında Kalibre 9S51 ve Kalibre 9S55 üretildi. 72 saat güç rezervli Kalibre 9S67 2006’da üretildi. Grand Seiko 9S gezisi devam ediyor.

DAHA FAZLA

1998

MEKANİK

9S5 series

Yirmi yıl sonra ilk yeni Grand Seiko mekanik kalibre. Bu saat, Grand Seiko’nun geleneksel değerlerinin yeni bir yoruma sahip olmasını sağlayan gelişmiş üretim teknolojisiyle yeni bir Grand Seiko standardı yarattı.

2002

MEKANİK

9S56 serisi

Grand Seiko tarihinde ilk kez bu saat GMT’yi gösteren dördüncü bir ibreye sahipti.

2003

QUARTZ

Gelişmiş manyetizma direncine sahip modeller

Tüm saatçilik normlarını aşan 40.000 A/m’lik manyetizmaya karşı koruma sağlayan anti manyetik saat.

HİKAYE

6

Spring Drive’ın sahneye çıkışı

Sessiz devrim

1977 yılında genç bir mühendis, bir saat üreticisinin “gücü tükenmeyen” saat yapma hayalini gerçekleştirebileceğine dair olan inancını test etmeye karar verdi. Zemberekle çalışan ve o dönemde elektronik saatlerin zaten sağlayabildiği hassasiyet düzeyi olan günde bir saniye hassasiyeti sağlayabilecek geleneksel bir saat yapmaya inancı ve cesareti vardı. İsmi Yoshikazu Akahane olan bu zeki mühendis ısrarcı ve azimli bir insandı. Bu onun yaklaşık yirmi yılını aldı, bu süreçte işler pek çok kez ters gitti, 600’den fazla prototip üretildi ama o ve ekibi en sonunda başarıya ulaştı. Bu iş için saatçilik sanatının her noktasında yeni teknolojiler gerekiyordu ve bunları birer birer, yıldan yıla ürettiler. 1999 yılında Spring Drive dünyaya geldi.

Gezegenler uzayda hareket ederken titrer mi, ya da gürültülü bir şekilde “tık tık” eder mi? Elbette hayır. Zaman hep akar ve sessizdir ve zamanın bu özelliklerini yansıtan Seiko Spring Drive, dünyaya zamanı doğanın kendisi gibi söyleyebilen tek saat olarak hedefine ulaşıyor.

Grand Seiko’nun ilk Spring Drive Kalibre 9R65’i

2004 yılında Kalibre 9R65’in kullanıldığı ilk Grand Seiko Spring Drive üretildi. Geleneksel zemberekle elektronik regülatörü bir araya getiren Spring Drive ikisinin avantajlarını birleştirdi; kullanıcının hareketlerinden güç sağlayan ama mekanik teknolojiyle sağlanabilecek hassasiyet düzeyinin çok üzerinde olan bir saat.

Grand Seiko’nun yüksek standartlarını karşılayabilmek için Spring Drive’ın daha yüksek hassasiyet sağlaması gerekiyordu ve geliştirme ekibinin hedefi yüksek güç rezerviydi. Hedefi 72 saate çıkardılar, böylece saat tüm hafta sonu bileğe takılmasa bile hassasiyetini koruyacaktı. Hedef daha verimli bir otomatik kurma sistemi geliştirmekti. Grand Seiko ancak bu şekilde kusursuz ve kullanışlı bir saat ürettiğini iddia edebilirdi.

Bu hayal 28 yıl süren kapsamlı bir Ar&Ge sürecinin ardından gerçek oldu. Bu, geçmişteki ve bugünkü konumlarını dünyanın sayılı manufaktürlerinden biri olan Grand Seiko’nun mekanik ve quartz makineler için gerçek ve gelişmiş teknoloji ve zanaatla geliştirdiği üretim, montaj ve ayarlama süreçleriyle kazanmış mekanik ve elektronik saatçilikte ilerleme sağlanmasını gerektiren bir görevdi.
KALİBRE 9R65 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

DAHA FAZLA

2004

SPRING DRIVE

9R6 serisi

Eşsiz Spring Drive kalibre Grand Seiko’ya ekleniyor. Günde +/-1 saniye hassasiyet sağlıyor.

HİKAYE

7

3 gün güç rezervli mekanik saat

Kalibre 9S67 - 72 gün güç rezervli mekanik saat

Performansı sürekli geliştirmek her zaman Grand Seiko’nun hedefi oldu. Grand Seiko’nun bir sonraki hedefi, Cuma akşamı bilekten çıkarılsa bile Pazartesi günü hala çalışıyor olacak 72 saat güç rezervli bir saat geliştirmekti.

2006 yılında Kalibre 9S67 hazırdı. Kalibre 9S67 mekanik makine geleneksel tek tulumbalı mekanizmanın sınırlarını zorlayarak 3 gün güç rezervli otomatik mekanik saatler üretilmesini sağladı. Kalibre 9S55 gibi saatte 28.800 salınıma sahip olan Kalibre 9S67, 9S5 serisinde kullanılan tulumbayla aynı çapta bir tulumbaya sahip ama daha geniş ve 10 santimetre daha uzun bir zembereğe sahipti ve böylece 72 saat güç rezervi sağlıyordu.

2006

MEKANİK

9S67 serisi

72 saat güç rezervi sağlayan mekanik kalibre

HİKAYE

8

Yüksek fonksiyonelliğe sahip yeni Spring Drive kalibreler

Spring Drive GMT

Uluslararası seyahat edenler için GMT fonksiyonu ve Spring Drive’ın hassasiyeti mükemmel bir kombinasyon, zaman dilimi ayarlaması yapıldığında bile hassasiyet korunuyor. Spring Drive GMT 2005’te üretildi.
KALİBRE 9R66 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Dünyanın e hassas lüks kronografı

Kronografın saniye ibresinin akma hareketi sayesinde Spring Drive Chronograph geçen zamanı tam olarak ölçüyor ve hassasiyetinden en ufak bir ödün vermiyor. Butonun kusursuz çalışmasını sağlayan kolon çarkı ve dikey kavrama sistemleriyle Spring Drive Chronoghraph günde bir saniye hassasiyetle 12 saate kadar zaman tutabiliyor.
KALİBRE 9R86 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

2007

SPRING DRIVE

9R8 serisi

Spring Drive Chronograph. Dikey kavrama, kolon çarkı ve GMT göstergeli.

HİKAYE

9

9S gelişmeye devam ediyor.

Hi-Beat evrimi

Bir 10 beat kalibre saniyede on kez salınım yapar, bu sıradan mekanik makinelerden önemli derecede yüksek bir orandır. Daha yüksek salınım oranı bir saati darbeye daha dayanıklı yapıp daha yüksek bir hassasiyet düzeyine ulaştırırken zemberekten daha çok güç harcar ve diğer bileşenlerin daha yüksek dayanıklılığa sahip olması gerekir. Yarım yüzyıldır Grand Seiko zemberekleri atölyede üretildi. Tüm bu tecrübelerden faydalanarak 9S’in zembereği için 55 saat güç rezervi sağlayabilecek ve bunu nesiller boyu yapabilecek yeni bir alaşım geliştirildi.
KALİBRE 9S85 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

GMT fonksiyonlu Mechanical Hi-beat 36000

Grand Seiko, Kalibre 9S85 üretildikten sadece beş yıl sonra GMT fonksiyonu (24 saat gösterme fonksiyonu) ekleyerek Kalibre 9S86’yı tamamladı.

Tepe bir kademe kaldırıldığında saniye ibresi durdurulmadan akrep ayarlanabiliyor, böylece Hi-Beat 36000’in sağladığı yüksek hassasiyetli zaman ölçümü korunuyor.
Bu saat Grand Seiko’nun yüksek hassasiyet idealinin vücut bulmuş hali, hem temel zaman gösterimi hem de GMT fonksiyonunda benzersiz hassasiyet sağlıyor.
KALİBRE 9S86 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Kalibre 9S65, mekanik mükemmellikte yeni bir seviye.

Kalibre 9S55 10 beat makine ve MEMS teknolojisi (9S85’te kullanılan) kullanılarak üretilen yüksek hassasiyete sahip parçalarla güçlendirilerek 9S65’e dönüştürüldü
Kalibre 9S65’i üretmek için yeni bileşenler ve malzemeler bir araya getirilerek güç rezervi 72 saate yükseltildi.

Gelişmiş teknoloji ve zanaatın bir araya gelmesiyle üretilen makine, uzun süre test edildi ve günümüzde bile Grand Seiko saatlerin çoğunda bulunuyor.
KALİBRE 9S65 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

DAHA FAZLA

2009

MEKANİK

9S8 serisi

41 yılın ardından Grand Seiko’nun ilk yeni hi-beat kalibresi.
Yeni alaşımların ve tekniklerin kullanıldığı Kalibre 9S8 yüksek hassasiyet ve 55 saat güç rezervi sağlıyor.

2010

MEKANİK

9S65 serisi

72 saat güç rezervi sağlayan yeni otomatik kalibre. Balans çarkı ve eşapman için en yeni malzemeler kullanılıyor ve kullanım esnasında hassasiyetin stabilitesi yüksek tutuluyor

2014

MEKANİK

9S86 serisi

Kalibre 9S86 hi beat hassasiyetle GMT fonksiyonunu bir araya getiriyor. Bu saat 2014 Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de “Petit Aiguille” ödülünü kazandı.

HİKAYE

10

Bilinmeyenin peşinde

Grand Seiko’nun ilk seramik saati

2016 yılında Seiko tamamen seramikten yapılan ilk kasasını üretti ve yeni bir koleksiyon çıkardı. Bu koleksiyon Grand Seiko’nun farklı bir yönüne ışık tutuyor ve Grand Seiko hassasiyet, uzun ömürlülük, okunabilirlik ve güzellik değerlerinin diğer saatlerde olduğu gibi spor saatte de kusursuz olduğunu gösteriyor.

8 day Kalibre 9R01

Spring Drive 8 day power reserve 2016’da üretildi ve tam sekiz gün çalışma kapasitesine sahip.

Bu, dünyaca ünlü saatçilerin, şirketin en ünlü lüks saatlerinin üretildiği yerde, Japonya’nın merkezindeki Shiojiri’de yer alan Micro Artist Studio’da ürettiği ilk Grand Seiko saat.

Normalde Spring Drive’da sadece bir tulumba kullanılır. Ama Kalibre 9R01, 8 gün yani normalin 2,5 katı daha fazla güç rezervi sağlayan birbirine eklenmiş üç tulumbaya sahip.

Saatin kasası platinden yapılıyor. Grand Seiko’nun özel Zaratsu cilalama tekniği bu malzeme için özel olarak uyarlandı ve Grand Seiko’nun kendini belli eden pürüzsüz yüzeyleri ve keskin kenarları bu modele başarılı bir şekilde yansıtıldı.

Kalibre 9R01 Grand Seiko yenilikçiliğini devam ettirmede yeni bir sayfa açıyor. Grand Seiko asla değişmeyecek olan değerlerine her zaman sadık kalırken yeni tasarım yolları keşfedecek ve saatçilik için yeni olanaklar üretecek.
KALİBRE 9R01 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

DAHA FAZLA

2016

SPRING DRIVE

Siyah Seramik Limitli Üretim

Gücünü Spring Drive’dan alan bu saat kasası tamamen seramikten yapılan ilk Grand Seiko saat.

2016

SPRING DRIVE

Spring Drive 8 Day Power Reserve

Bu, Micro Artist Studio’da üretilen ilk saat. Saatin Spring Drive makinesi sekiz gün (yaklaşık 192 saat) güç rezervine sahip.
Bu modelin kasası 950 ayar platinden 950 yapılıyor ve Grand Seiko’ya özgü keskin form kusursuzca sergileniyor.
※Bazı fotoğraflar tasarım konusunda ürünlerin üretildiği tarihteki görüntüleriyle farklılık gösterebilir.